2011 Project Of the Year (POY) AWARDS

Undergraduate Comprehensive
1st place
Patrick Walker - Christopher Newport University
Business: Communities In Schools (CIS)
Students: Katherine Erisman, Shannon Leitch, Troy Monteith, Heather Salisbury, Rachel Tweed

2nd place - tie
Michael L. Harris - East Carolina University
Business: Fabricate Too
Laurel Astin, Casey Askew, Sydney Asby, Michael Davis

2nd place – tie
Neal Pruchansky - Keene State College
Business: Life is Sweet
Students: Katrina Weiss, Lee-Ann McAuliffe, Melanie Dunkley
Undergraduate Specialized

1st place
Thomas Dalziel - University of Cincinnati
Business:  Matdan Corporation
Student:  Neil Black, Jordan Brewer, Jason Pittinger, Charles Rinehart

2nd place
Neal Pruchansky - Keene State College
Business:  Arnone's Family Fun
Students:  William LaRonde Melissa Padeni, Conrad Shelley, Kendra Spencer, Stephen Williams

3rd place
Pushkala Raman - Texas Woman’s University
Business: Henry Goodson's Drafting Service
Students: Laura Heatwole, Ashton Hedges, Lorraine Ligare, Ieshia Santiago, Jackie Valdez

Undergraduate Feasibility Study/Business Plan

1st place
Michael L. Harris - East Carolina University
Business: ECU Integrative Clinic
Students: Brian Cooke, Leslie Garriss, Leslie Creech, Kelly Lehnes, Greg Simon, Carlton Tyndall

2nd place

Patrick Walker - Christopher Newport University
Business: CW Optics, Inc.
Students: Jason Addie, Scott Arvai, John Braig, Amber Brush, Bryan Olsen

3rd place
Ron Cook - Rider University
Business: Eastern Monmouth Physical Therapy Center
Students:  Laure Marini, Thibaut Bernigaud, Gary Haugel

Graduate Comprehensive


1st place
Peng Chan - California State University Fullerton
Business: Redline Detection
Students:  John Bautista, Matthew Clements, Abhijit Joshi, Ernest Ng, Prabhu Palanisamy

2nd place
Dianne H.B. Welsh, SBI Director - University of North Carolina Greensboro
Sheldon Balbirer- Project Director
Business: TigerTek Baldor Distributor
Students:  Antti Nikkanen, Bobby DeRosa, Xuehui Zheng

3rd place
Derek Crews - Texas Woman’s University
Business: SAVI Learning
Students: Gertrude Macakiage, Monvelea Makor, Mark Overton, Ginette Peralta Suarez, Christine Reyes, Rosemary Sanchez

Graduate Specialized


1st place
Kristen Walker - California State University Northridge
Business: Agora Realty and Management, Inc
Students: Bahareh Zand, Beena Kulkarni, Rahikka Natkunanathan, Sandrea Piorek, Violetta Lebiodia-Skoczen

2nd place
Ron Cook - Rider University
Business: Vanquish Fencing
Students:  Craig Piotrowski, Kwesi Vincent, Michael Briehler

3rd place

Dianne H.B. Welsh, SBI Director - University of North Carolina Greensboro
Sheldon Balbirer- Project Director
Business: Bank of Oak Ridge
Students: Javlan Babajanov, Sara Landreth, You-Hsin Wang

Graduate Feasibility Study/Business Plan


1st place
Howard R. Toole - San Diego State University
Business: Soar Technologies, Inc.
Students: Daniel Jow, Susan Lin, Alberto Rojas Field, Sumit Kohli


2nd place

Craig Zamzow - Plymouth State University
Business: Grafton County Economic Development
Students:  Barbara Robinson


3rd place

Stephen Osborne - Indiana University of Pennsylvania
Business: Sandy Pavlick Pet Store
Students:  Corina Bunu, Bradley Roach, Kayla Shirley, Josh Gearhart

    
   © 2016  Small Business Institute ®.   All rights reserved.
134 Fairmont Street, Suite B, Clinton, MS 39056 • 601-924-3489 • 601-924-6249 Fax
Privacy Policy
Contact Us
Info@smallbusinessinstitute.biz

Powered by Wild Apricot Membership Software